PT79SR109V, Texas Instruments, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER -9V
PT79SR109V Images
PT79SR109V Images
Product Attributes:
  • Part Number: PT79SR109V
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: DC DC CONVERTER -9V
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • PT79SR109V Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    INA240A4EDRQ1
    IC CURR SENSE 1 CIRCUIT 8SOIC
    TPS62134ARGTR
    TPS62134A 17-V INPUT, STEP-DOWN
    SN74LS194AN
    IC BI-DIR UNIV SHIFT REG 16-DIP
    SN75453BP
    IC PERIPHERAL DRIVER 5.25V 8DIP
    BQ296224DSGR
    IC BATT
    ADS61B23EVM
    EVAL MODULE FOR ADS61B23
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PT79SR109V
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Tray
  • Series: PT79SR100
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Non-Isolated PoL Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): -13V
  • Voltage-Input(Max): -30V
  • Voltage-Output1: -9V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 1.5A
  • Power(Watts): -
  • Voltage-Isolation: -
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OTP, SCP
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • Efficiency: 85%
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 3-SIP Module
  • Size/Dimension: 0.90 L x 0.31 W x 0.94 H (22.9mm x 7.9mm x 23.9mm)