PTMA401120A2AS Images
PTMA401120A2AS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PTMA401120A2AS
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: DC-DC POWER SUPPLY MODULE
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • PTMA401120A2AS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    TNETV2685FIBZUT5
    DIGITAL MEDIA PROCESSOR
    TPS3824-30QDBVRQ1
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
    LM3S2D93-IBZ80-A2T
    IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
    TPS3600D20PWG4
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 14TSSOP
    DS100BR111ASQ
    IC REDRIVER SATA 2CH 24WQFN
    SN74LS55D
    AND-OR-INVERT GATE, LS SERIES
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PTMA401120A2AS
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Tray
  • Series: PTMA40xx (10W)
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Isolated Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 36V
  • Voltage-Input(Max): 75V
  • Voltage-Output1: 12V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 1A
  • Power(Watts): 10 W
  • Voltage-Isolation: 1.5 kV
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OCP, OVP, UVLO
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • Efficiency: 87%
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 5-SMD Module
  • Size/Dimension: 1.10 L x 0.96 W x 0.36 H (27.9mm x 24.4mm x 9.1mm)