Product Attributes:
Part Number: TLV27L2ID
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
Category: Integrated Circuits (ICs)~Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
TLV27L2ID Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC REG CTRLR MULT TOP 20HTSSOP
IC REG BUCK 1.8V 500MA 6SON
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC
SN54ALS652 OCTAL BUS TRANSCEIVER
ELECTRICALLY ERASABLE PAL DEVICE
Product Specifications:
MfrPart.: TLV27L2IDMfr: Texas InstrumentsDescription: IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOICProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer AmpsPackage: TubeSeries: Automotive, AEC-Q100PartStatus: ActiveAmplifierType: General PurposeNumberofCircuits: 2OutputType: Rail-to-RailSlewRate: 0.06V/µsGainBandwidthProduct: 160 kHz-3dbBandwidth: -Current-InputBias: 1 pAVoltage-InputOffset: 500 µVCurrent-Supply: 7µA (x2 Channels)Current-Output/Channel: 400 µAVoltage-SupplySingle/Dual(±): 2.7V ~ 16V, ±1.35V ~ 8VOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)TLV27L2ID | Texas Instruments | NHE Electronics