UA78L12ACPKG3, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
Product Attributes:
Part Number: UA78L12ACPKG3
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
UA78L12ACPKG3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SO
IC BUF NON-INVERT 5.5V SC70-5
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
IC BUFFER NON-INVERT 6V 14SOP
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
Product Specifications:
MfrPart.: UA78L12ACPKG3Mfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 27VVoltage-Output(Min/Fixed): 12VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 1.7V @ 40mACurrent-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): -Current-Supply(Max): -PSRR: 42dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short CircuitOperatingTemperature: 0°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-243AAUA78L12ACPKG3 | Texas Instruments | NHE Electronics