15CTQ045, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V 7.TO220
Product Attributes:
Part Number: 15CTQ045
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V 7.TO220
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
15CTQ045 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AC
FIXED IND 68UH 185MA 2.9 OHM TH
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
MOSFET N-CH 500V 2.5A I2PAK
Product Specifications:
Mfr Part: 15CTQ045Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V 7.TO220Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 7.5AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 550 mV @ 7.5 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 800 µA @ 45 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-220-315CTQ045 | Vishay | NHE Electronics