1.5KE120A-E3/51, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
N-CHANNEL 60-V (D-S) MOSFET POWE
DIODE SCHOTTKY 80V 8A TO263AB
TVS DIODE 256VWM 414VC SMC
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
DIODE ZENER 7.5V 1W DO213AB
Product Specifications:
MfrPart.: 1.5KE120A-E3/51Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KEProduct Category: Circuit Protection~TVS - DiodesPackage: BulkSeries: TransZorb®PartStatus: ActiveType: ZenerUnidirectionalChannels: 1BidirectionalChannels: -Voltage-ReverseStandoff(Typ): 102VVoltage-Breakdown(Min): 114VVoltage-Clamping(Max)@Ipp: 165VCurrent-PeakPulse(10/1000µs): 9.1APower-PeakPulse: 1500W (1.5kW)PowerLineProtection: NoApplications: General PurposeCapacitance@Frequency: -OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)MountingType: Through HolePackage/Case: DO-201AA, DO-27, Axial1.5KE120A-E3/51 | Vishay | NHE Electronics