1.5KE12CA/54, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE
Product Attributes:
Part Number: 1.5KE12CA/54
Manufacturer: Vishay
Description: TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE
Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
1.5KE12CA/54 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
ADJ PWR RES 3.9 OHM 16W CHAS MT
DIODE ZENER 7.5V 1.85W SOD64
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: 1.5KE12CA/54Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KEProduct Category: Circuit Protection~TVS - DiodesPackage: Tape & Reel (TR)Series: TransZorb®PartStatus: ObsoleteType: ZenerUnidirectionalChannels: -BidirectionalChannels: 1Voltage-ReverseStandoff(Typ): 10.2VVoltage-Breakdown(Min): 11.4VVoltage-Clamping(Max)@Ipp: 16.7VCurrent-PeakPulse(10/1000µs): 89.8APower-PeakPulse: 1500W (1.5kW)PowerLineProtection: NoApplications: General PurposeCapacitance@Frequency: -OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)MountingType: Through HolePackage/Case: DO-201AA, DO-27, Axial1.5KE12CA/54 | Vishay | NHE Electronics