1.5KE16CA-E3/73, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE
1.5KE16CA-E3/73 Images
1.5KE16CA-E3/73 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 1.5KE16CA-E3/73
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 1.5KE16CA-E3/73 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    VS-VSKT152/04PBF
    MODULE THYRISTOR 150A INT-A-PAK
    VDRS05A020BSE
    VARISTOR 33V 100A DISC 7MM
    P11S1V0FRSZ00102KA
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    IHSM7832PJ3R3L
    FIXED IND 3.3UH 8.1A 17 MOHM SMD
    1.5SMC24AHM3_A/I
    TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO214AB
    P4SMA220AHM3_A/H
    TVS DIODE 185VWM 328VC DO214AC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 1.5KE16CA-E3/73
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Box (TB)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 13.6V
  • Voltage-Breakdown(Min): 15.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 22.5V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 66.7A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)