1.5KE36CA-E3/73, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE
For
Vishay, you may also be interested in the following:
ADJ PWR RES 27 OHM 280W CHAS MT
MOD BRIDGE CC 25A 800V D-19
SENSOR REMOTE REC 38.0KHZ 30M
DIODE GEN PURP 600V 15A TO262
FIXED IND 2.2UH 390MA 460MOHM SM
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Product Specifications:
MfrPart.: 1.5KE36CA-E3/73Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KEProduct Category: Circuit Protection~TVS - DiodesPackage: Tape & Box (TB)Series: TransZorb®PartStatus: ActiveType: ZenerUnidirectionalChannels: -BidirectionalChannels: 1Voltage-ReverseStandoff(Typ): 30.8VVoltage-Breakdown(Min): 34.2VVoltage-Clamping(Max)@Ipp: 49.9VCurrent-PeakPulse(10/1000µs): 30.1APower-PeakPulse: 1500W (1.5kW)PowerLineProtection: NoApplications: General PurposeCapacitance@Frequency: -OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)MountingType: Through HolePackage/Case: DO-201AA, DO-27, Axial1.5KE36CA-E3/73 | Vishay | NHE Electronics