1.5KE39A/54, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
1.5KE39A/54 Images
1.5KE39A/54 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 1.5KE39A/54
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 1.5KE39A/54 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    IHLP1212BZEV1R0M5A
    FIXED IND 1UH 5.73A 30.17MOHM SM
    IHM2PM271K
    FIXED IND 270UH 1.95A 420MOHM TH
    BZX584C4V3-V-G-08
    DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD523
    SMBG58A-M3/5B
    TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO215AA
    IMC1812EB270K
    FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD
    1.5KE51HE3/73
    TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC 1.5KE
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 1.5KE39A/54
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 33.3V
  • Voltage-Breakdown(Min): 37.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 53.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 27.8A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)