1.5SMC12CA-E3/57T, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC
For
Vishay, you may also be interested in the following:
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220AC
Product Specifications:
MfrPart.: 1.5SMC12CA-E3/57TMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMCProduct Category: Circuit Protection~TVS - DiodesPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: 1.5SMC, TransZorb®PartStatus: ActiveType: ZenerUnidirectionalChannels: -BidirectionalChannels: 1Voltage-ReverseStandoff(Typ): 10.2VVoltage-Breakdown(Min): 11.4VVoltage-Clamping(Max)@Ipp: 16.7VCurrent-PeakPulse(10/1000µs): 89.8APower-PeakPulse: 1500W (1.5kW)PowerLineProtection: NoApplications: General PurposeCapacitance@Frequency: -OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AB, SMC1.5SMC12CA-E3/57T | Vishay | NHE Electronics