1.5SMC56CA-M3/9AT, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMC
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
TVS DIODE 16VWM 28.4VC DO214AC
MOSFET N-CH 200V 5.9A TO220-3
LED MODULE WARM WHITE, 24 LEDS
Product Specifications:
MfrPart.: 1.5SMC56CA-M3/9ATMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMCProduct Category: Circuit Protection~TVS - DiodesPackage: Tape & Reel (TR)Series: 1.5SMC, TransZorb®PartStatus: ActiveType: ZenerUnidirectionalChannels: -BidirectionalChannels: 1Voltage-ReverseStandoff(Typ): 47.8VVoltage-Breakdown(Min): 53.2VVoltage-Clamping(Max)@Ipp: 77VCurrent-PeakPulse(10/1000µs): 19.5APower-PeakPulse: 1500W (1.5kW)PowerLineProtection: NoApplications: General PurposeCapacitance@Frequency: -OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AB, SMC1.5SMC56CA-M3/9AT | Vishay | NHE Electronics