181NQ045R, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 45V 180A HALFPAK
Product Attributes:
Part Number: 181NQ045R
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 45V 180A HALFPAK
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
181NQ045R Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 45V 6A D2PAK
DIODE ZENER 5.6V 500MW MICROMELF
MOSFET N-CH 200V 5.2A TO220AB
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC SMC
TVS DIODE 58VWM 103VC DO214AA
FIXED IND 2.7UH 385MA 1.2 OHM TH
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: 181NQ045RMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 45V 180A HALFPAKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: BulkSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45 VCurrent - Average Rectified (Io): 180AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 660 mV @ 180 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 15 mA @ 45 VCapacitance @ Vr, F: 7800pF @ 5V, 1MHzMounting Type: Chassis MountPackage / Case: D-67 HALF-PAKOperating Temperature - Junction: -181NQ045R | Vishay | NHE Electronics