1N4005GPE-E3/53, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Product Attributes:
Part Number: 1N4005GPE-E3/53
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
1N4005GPE-E3/53 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
TVS DIODE 5VWM 5VC LLP1713-7L
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC DO214AC
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
DIODE STANDARD 200V 4A TO277A
DIODE GEN PURP 400V 600A B8
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: 1N4005GPE-E3/53Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 1A DO204ALProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: SUPERECTIFIER®Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 1AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 1 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 2 µsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 600 VCapacitance @ Vr, F: 8pF @ 4V, 1MHzMounting Type: Through HolePackage / Case: DO-204AL, DO-41, AxialOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°C1N4005GPE-E3/53 | Vishay | NHE Electronics