1N5398-E3/73, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AL
Product Attributes:
Part Number: 1N5398-E3/73
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AL
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
1N5398-E3/73 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GP 800V 250A MAGNAPAK
THERMISTOR PTC 100 OHM 0.5% 1206
TVS DIODE 376VWM 602VC SMC
IC SWITCH LV DUAL SPST 16MINIQFN
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: 1N5398-E3/73Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204ALProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: -Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 800 VCurrent - Average Rectified (Io): 1.5AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.4 V @ 1.5 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 2 µsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 800 VCapacitance @ Vr, F: 15pF @ 4V, 1MHzMounting Type: Through HolePackage / Case: DO-204AL, DO-41, AxialOperating Temperature - Junction: -50°C ~ 150°C1N5398-E3/73 | Vishay | NHE Electronics