20CTQ035STRR, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Product Attributes:
Part Number: 20CTQ035STRR
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
20CTQ035STRR Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AA
TVS DIODE 5.5VWM 14VC LLP0603-2L
FIXED IND 33UH 1.1A 334 MOHM SMD
THERM NTC 6.8KOHM 3477K 1206
MODULE DIODE 140A INT-A-PAK
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A DO220
Product Specifications:
Mfr Part: 20CTQ035STRRMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: Tape & Reel (TR)Series: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 35 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 10AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 640 mV @ 10 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 2 mA @ 35 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB20CTQ035STRR | Vishay | NHE Electronics