40CPQ035, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC
Product Attributes:
Part Number: 40CPQ035
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
40CPQ035 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
THERMISTOR NTC 47KOHM 3960K 0603
ADJ PWR RES 68 OHM 280W CHAS MT
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1A DFM
DIODE ZENER 10V 500MW DO35
THERMISTOR NTC 3.3OHM 2880K BEAD
DIODE ZENER 240V 1.25W DO214AC
Product Specifications:
Mfr Part: 40CPQ035Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 35 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 4 mA @ 35 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-340CPQ035 | Vishay | NHE Electronics