40CPQ040, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC
Product Attributes:
Part Number: 40CPQ040
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
40CPQ040 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO214AB
TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC DO214AB
DIODE AVALANCHE 800V 1.4A TO277A
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
CAP FEEDTHRU 1200PF 13KV AXIAL
Product Specifications:
Mfr Part: 40CPQ040Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 490 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 4 mA @ 40 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-340CPQ040 | Vishay | NHE Electronics