5KASMC24AHM3/57, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
5KASMC24AHM3/57 Images
5KASMC24AHM3/57 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 5KASMC24AHM3/57
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 5KASMC24AHM3/57 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    P11S1T0ABSZ00473MA
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    SMBJ12D-M3/H
    TVS DIODE 12VWM 19.6VC DO214AA
    MMSZ4701-E3-08
    DIODE ZENER 14V 500MW SOD123
    1N5623GP-E3/54
    DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AC
    P11A1F0GHFX00103MA
    VLPC0601A1
    LED MODULE 6 LEDS COLD WHITE ON
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 5KASMC24AHM3/57
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 24V
  • Voltage-Breakdown(Min): 26.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 38.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): -
  • Power-PeakPulse: 5000W (5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 185°C (TJ)