5KP130A-E3/73, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 130VWM 209VC P600
5KP130A-E3/73 Images
5KP130A-E3/73 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 5KP130A-E3/73
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 130VWM 209VC P600
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 5KP130A-E3/73 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    SMBG7.5CA-M3/5B
    TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO215AA
    TMPG06-18A-E3/73
    TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC MPG06
    P6KE16AHE3/73
    TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC
    MBRB1050HE3/81
    DIODE SCHOTTKY 50V 10A TO263AB
    HFA105NH60R
    DIODE GEN PURP 600V 105A HALFPAK
    VS-P403W
    SCR HY-BRIDGE 800V 40A PACE-PAK
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 5KP130A-E3/73
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Box (TB)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 130V
  • Voltage-Breakdown(Min): 144V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 209V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 23.9A
  • Power-PeakPulse: 5000W (5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)