657BR0103, Vishay, Potentiometers, Variable Resistors~Rotary Potentiometers, Rheostats, POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Part Number: 657BR0103
Manufacturer: Vishay
Description: POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Category: Potentiometers, Variable Resistors~Rotary Potentiometers, Rheostats
657BR0103 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
FIXED IND 100UH 300MA 480MOHM SM
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP
FIXED IND 27UH 125MA 3.3 OHM SMD
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: 657BR0103Mfr: Vishay SpectrolDescription: POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEARProduct Category: Potentiometers, Variable Resistors~Rotary Potentiometers, RheostatsPackage: BulkSeries: 657PartStatus: ActiveResistance(Ohms): 10kTolerance: ±20%Power(Watts): 1WBuiltinSwitch: NoneNumberofTurns: 1Taper: LinearNumberofGangs: 1AdjustmentType: User DefinedTemperatureCoefficient: ±600ppm/°CRotation: 250°ResistiveMaterial: Conductive PlasticTerminationStyle: Solder LugActuatorType: RoundActuatorLength: 0.875 (22.23mm)ActuatorDiameter: 0.2497 (6.34mm)BushingThread: 3/8-32657BR0103 | Vishay | NHE Electronics