AZ23B12-G3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays, DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Product Attributes:
Part Number: AZ23B12-G3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays
AZ23B12-G3-08 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
THERMISTOR NTC 20KOHM 3865K DIE
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AC
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 3A GBL
NTC CU 0.6 LD CODED 150K 5%
4A 600V SLIMDPAK DUAL STD RECT
Product Specifications:
MfrPart.: AZ23B12-G3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 12V 300MW SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - ArraysPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveConfiguration: 1 Pair Common AnodeVoltage-Zener(Nom)(Vz): 12 VTolerance: ±2%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 20 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 9 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3AZ23B12-G3-08 | Vishay | NHE Electronics