AZ23B12-G3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays, DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Product Attributes:
Part Number: AZ23B12-G3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays
AZ23B12-G3-18 Datasheet (PDF)
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA
TRIMMER 20KOHM 0.75W PC PIN SIDE
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AC
FIXED IND 2.7UH 14.5A 8 MOHM TH
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO219AB
DIODE SCHOTTKY 120V 10A SMPD
Product Specifications:
MfrPart.: AZ23B12-G3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 12V 300MW SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - ArraysPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveConfiguration: 1 Pair Common AnodeVoltage-Zener(Nom)(Vz): 12 VTolerance: ±2%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 20 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 9 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3AZ23B12-G3-18 | Vishay | NHE Electronics