AZ23B27-E3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays, DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Product Attributes:
Part Number: AZ23B27-E3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays
AZ23B27-E3-18 Datasheet (PDF)
BRIDGE RECT 1P 1KV 10A BU-5S
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE AVALANCHE 600V 1.7A TO277A
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-263AB
AUTOMOTIVE N-CHANNEL 150 V (D-S)
TVS DIODE 43VWM 69.4VC P600
Product Specifications:
MfrPart.: AZ23B27-E3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 27V 300MW SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - ArraysPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveConfiguration: 1 Pair Common AnodeVoltage-Zener(Nom)(Vz): 27 VTolerance: ±2%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 80 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 20 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3AZ23B27-E3-18 | Vishay | NHE Electronics