AZ23B3V6-HE3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays, DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
Product Attributes:
Part Number: AZ23B3V6-HE3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays
AZ23B3V6-HE3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220AB
MOSFET 2N-CH 12V/20V SC70-6
FIXED IND 260NH 50A 0.35MOHM SMD
TVS DIODE 20VWM 31.4VC DO214AC
FIXED IND 1.5UH 535MA 220MOHM TH
Product Specifications:
MfrPart.: AZ23B3V6-HE3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - ArraysPackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveConfiguration: 1 Pair Common AnodeVoltage-Zener(Nom)(Vz): 3.6 VTolerance: ±2%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 95 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: -Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3AZ23B3V6-HE3-18 | Vishay | NHE Electronics