AZ23B4V3-E3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays, DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23
Product Attributes:
Part Number: AZ23B4V3-E3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays
AZ23B4V3-E3-08 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 175VWM 344VC DO204AC
POT 10K OHM 55W WIREWOUND LINEAR
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
TVS DIODE 154VWM 246VC GL41
DIODE GEN PURP 50V 3A SOD64
THERMISTOR PTC 100 OHM 10% 0805
Product Specifications:
MfrPart.: AZ23B4V3-E3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - ArraysPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveConfiguration: 1 Pair Common AnodeVoltage-Zener(Nom)(Vz): 4.3 VTolerance: ±2%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 95 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: -Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3AZ23B4V3-E3-08 | Vishay | NHE Electronics