AZ23C6V2-G3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays, DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23
Product Attributes:
Part Number: AZ23C6V2-G3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays
AZ23C6V2-G3-08 Datasheet (PDF)
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DPAK
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO220AA
DIODE FRED 200V 5A TO220AB
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMC
Product Specifications:
MfrPart.: AZ23C6V2-G3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - ArraysPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveConfiguration: 1 Pair Common AnodeVoltage-Zener(Nom)(Vz): 6.2 VTolerance: ±5%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 10 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 2 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3AZ23C6V2-G3-08 | Vishay | NHE Electronics