BAS16D-G3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123
Product Attributes:
Part Number: BAS16D-G3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
BAS16D-G3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 16V 1.85W SOD64
FIXED IND 330NH 495MA 180MOHM TH
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 6A DPAK
FIXED IND 1.5MH 55MA 26.5 OHM TH
DIODE SCHOTTKY 20V 8A TO277A
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: BAS16D-G3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD123Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 75 VCurrent - Average Rectified (Io): 250mAVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 150 mASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 6 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 1 µA @ 75 VCapacitance @ Vr, F: 2pF @ 0V, 1MHzMounting Type: Surface MountPackage / Case: SOD-123Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CBAS16D-G3-18 | Vishay | NHE Electronics