BAS40-04-HE3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Product Attributes:
Part Number: BAS40-04-HE3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
BAS40-04-HE3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 600V 1A MICROSMP
FIXED IND 12NH 750MA 110MOHM SMD
ADJ PWR RES 120M OHM 42W CHAS MT
FIXED IND 150NH 2.45A 30 MOHM TH
DIODE ZENER 27V 500MW DO214AC
DIODE HEXFRED 100A 1200V SOT-227
Product Specifications:
Mfr Part: BAS40-04-HE3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Series ConnectionDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 200mAVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1 V @ 40 mASpeed: Small Signal =< 200mA (Io), Any SpeedCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 nA @ 30 VOperating Temperature - Junction: 125°C (Max)Mounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3BAS40-04-HE3-18 | Vishay | NHE Electronics