BYV27-100-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE AVALANCHE 100V 2A SOD57
Product Attributes:
Part Number: BYV27-100-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE AVALANCHE 100V 2A SOD57
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
BYV27-100-TAP Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA
FIXED IND 47UH 170MA 2.75 OHM TH
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC 1.5KE
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
TVS DIODE 256VWM 414VC DO214AC
PTC RESET FUSE 300V 150MA 2SMD
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: BYV27-100-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE AVALANCHE 100V 2A SOD57Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)Series: -Part Status: ActiveDiode Type: AvalancheVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io): 2AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.07 V @ 3 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 25 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 1 µA @ 100 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: SOD-57, AxialOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CBYV27-100-TAP | Vishay | NHE Electronics