BYWB29-50-E3/45, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB
Product Attributes:
Part Number: BYWB29-50-E3/45
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
BYWB29-50-E3/45 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 13V 1W DO214AC
MOSFET N-CH 20V 6A PPAK SC75-6
THERMISTOR PTC 100 OHM RADIAL
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC GL41
IC SWITCH SNGL SPDT 8SOIC
DIODE GPP 2A 400V DO-214AC SMA
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: BYWB29-50-E3/45Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 50V 8A TO263ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 50 VCurrent - Average Rectified (Io): 8AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 25 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 10 µA @ 50 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°CBYWB29-50-E3/45 | Vishay | NHE Electronics