BZD27B6V8P-HE3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 6.8V 800MW DO219AB
Product Attributes:
Part Number: BZD27B6V8P-HE3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 6.8V 800MW DO219AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZD27B6V8P-HE3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 35A GBPC
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: BZD27B6V8P-HE3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 6.8V 800MW DO219ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101, BZD27BPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 6.8 VTolerance: -Power-Max: 800 mWImpedance(Max)(Zzt): 3 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 10 µA @ 3 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-219ABBZD27B6V8P-HE3-18 | Vishay | NHE Electronics