BZG03B110-M3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 110V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG03B110-M3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 110V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG03B110-M3-08 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SENSOR REMOTE REC 38.0KHZ 45M
DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80
TRIMMER 250KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Product Specifications:
MfrPart.: BZG03B110-M3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 110V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: BZG03B-MPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 110 VTolerance: ±2%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 250 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 82 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 500 mAOperatingTemperature: 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG03B110-M3-08 | Vishay | NHE Electronics