BZG03B12-HM3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 12V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG03B12-HM3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 12V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG03B12-HM3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE AVALANCHE 1.6KV 1.5A
FIXED IND 820NH 250MA 1.6OHM SMD
THERMISTOR NTC 2KOHM 3181K 0805
DIODE ZENER 10V 800MW DO219AB
DIODE ZENER 33V 1W DO214AC
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Product Specifications:
MfrPart.: BZG03B12-HM3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 12V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101, BZG03B-MPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 12 VTolerance: ±2%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 7 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 3 µA @ 9.1 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 500 mAOperatingTemperature: 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG03B12-HM3-18 | Vishay | NHE Electronics