BZG03B130-HM3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 130V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG03B130-HM3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 130V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG03B130-HM3-18 Datasheet (PDF)
DIODE GEN PURP 1KV 60A TO247AC
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO204AC
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
1A 120V SMF TRENCH SKY RECT
BRIDGE RECT 3P 400V TO269AA
Product Specifications:
MfrPart.: BZG03B130-HM3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 130V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101, BZG03B-MPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 130 VTolerance: ±2%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 300 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 100 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 500 mAOperatingTemperature: 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG03B130-HM3-18 | Vishay | NHE Electronics