BZG03B20-HM3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG03B20-HM3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG03B20-HM3-08 Datasheet (PDF)
MOSFET P-CH 12V 31A PPAK SC70-6
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
MOSFET N-CH 20V 5.4A 1206-8
MODULE THYRISTOR 135A INT-A-PAK
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 16DIP
Product Specifications:
MfrPart.: BZG03B20-HM3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 20V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101, BZG03B-MPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 20 VTolerance: ±2%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 15 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 15 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 500 mAOperatingTemperature: 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG03B20-HM3-08 | Vishay | NHE Electronics