BZG03C39-M3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG03C39-M3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG03C39-M3-08 Datasheet (PDF)
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AL
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AC
DIODE GP 1.8KV 1650A DO200AC
FIXED IND 8.2UH 360MA 600MOHM TH
FIXED IND 1.5UH 850MA 430MOHM TH
Product Specifications:
MfrPart.: BZG03C39-M3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 39V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: BZG03C-MPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 39 VTolerance: ±5.13%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 40 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 30 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 500 mAOperatingTemperature: 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG03C39-M3-08 | Vishay | NHE Electronics