BZG05B100-M3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 100V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG05B100-M3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 100V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG05B100-M3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
MOSFET N-CH 30V 35A PPAK SO-8
RECTIFIER DIODE 35A 1200V TO-247
DIODE ZENER 4.44V 960MW DO219AC
BRIDGE RECTIFIER 50V 8.0A D-72
DIODE GEN PURP 400V 845A B-43
Product Specifications:
MfrPart.: BZG05B100-M3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 100V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: BZG05B-MPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 100 VTolerance: ±2%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 350 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 500 nA @ 75 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 200 mAOperatingTemperature: 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG05B100-M3-18 | Vishay | NHE Electronics