BZG05C15-HM3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG05C15-HM3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG05C15-HM3-08 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 185VWM 328VC DO214AC
FIXED IND 330NH 500MA 900MOHM SM
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
OPTOISO IGBT MOSFET DRIVER 2.5A
DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: BZG05C15-HM3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 15V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: Automotive, AEC-Q101, BZG05C-MPartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 15 VTolerance: ±6%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 15 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 500 nA @ 11 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 200 mAOperatingTemperature: 150°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG05C15-HM3-08 | Vishay | NHE Electronics