BZG05C5V1-HE3-TR, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG05C5V1-HE3-TR
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG05C5V1-HE3-TR Datasheet (PDF)
DIODE ZENER 12V 500MW DO219AC
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220AB
DIODE GEN PURP 50V 16A TO220AC
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMC
Product Specifications:
MfrPart.: BZG05C5V1-HE3-TRMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ObsoleteVoltage-Zener(Nom)(Vz): 5.1 VTolerance: ±5%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 10 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 1.5 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 200 mAOperatingTemperature: 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG05C5V1-HE3-TR | Vishay | NHE Electronics