BZG05C5V1-HE3-TR3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG05C5V1-HE3-TR3
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG05C5V1-HE3-TR3 Datasheet (PDF)
SENSOR REMOTE REC 38.0KHZ 32M
FIXED IND 33UH 112MA 6 OHM SMD
SENSOR REMOTE REC 38.0KHZ 40M
PTC RESET FUSE 245V 70MA RADIAL
FIXED IND 390UH 2.7A 169 MOHM TH
DIODE ZENER 21.2V 600MW DO220AA
Product Specifications:
MfrPart.: BZG05C5V1-HE3-TR3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ObsoleteVoltage-Zener(Nom)(Vz): 5.1 VTolerance: ±5%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 10 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 1.5 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 200 mAOperatingTemperature: 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG05C5V1-HE3-TR3 | Vishay | NHE Electronics