BZG05C6V8-HE3-TR3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Product Attributes:
Part Number: BZG05C6V8-HE3-TR3
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZG05C6V8-HE3-TR3 Datasheet (PDF)
IC SWITCH DUAL DPST 16-DIP
DIODE ZENER 12V 1.25W DO214AC
DIODE ZENER 36V 1.5W DO215AA
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A
FIXED IND 1UH 785MA 290 MOHM TH
MOSFET N-CH 500V 19A TO247AC
Product Specifications:
MfrPart.: BZG05C6V8-HE3-TR3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ObsoleteVoltage-Zener(Nom)(Vz): 6.8 VTolerance: ±5%Power-Max: 1.25 WImpedance(Max)(Zzt): 3.5 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 1 µA @ 4 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 200 mAOperatingTemperature: 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: DO-214AC, SMABZG05C6V8-HE3-TR3 | Vishay | NHE Electronics