BZT52B3V6-E3-08, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Product Attributes:
Part Number: BZT52B3V6-E3-08
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZT52B3V6-E3-08 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
IC MUX ANALOG SINGLE 8CH 16DIP
FIXED IND 150NH 548MA 250MOHM SM
DIODE ZENER 75V 1.25W DO214AC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
FIXED IND 180UH 200MA 8.12OHM TH
Product Specifications:
MfrPart.: BZT52B3V6-E3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 3.6V 410MW SOD123Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 3.6 VTolerance: ±2%Power-Max: 410 mWImpedance(Max)(Zzt): 80 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: -Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SOD-123BZT52B3V6-E3-08 | Vishay | NHE Electronics