BZT52B56-E3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
Product Attributes:
Part Number: BZT52B56-E3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZT52B56-E3-18 Datasheet (PDF)
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
MOSFET 2N-CH 30V 17/30A 8POWER33
DIODE SCHOTTKY 12A 120V TO-277AC
TVS DIODE 53VWM 85VC DO204AL
Product Specifications:
MfrPart.: BZT52B56-E3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 56V 410MW SOD123Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 56 VTolerance: ±2%Power-Max: 410 mWImpedance(Max)(Zzt): 135 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: -Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SOD-123BZT52B56-E3-18 | Vishay | NHE Electronics