BZW03D150-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 150V 1.85W SOD64
Product Attributes:
Part Number: BZW03D150-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 150V 1.85W SOD64
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZW03D150-TAP Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6TSOP
DIODE ZENER 27V 200MW SOD523
ADJ PWR RES 8 OHM 300W CHAS MT
INDUCT ARRAY 2 COIL 2.2UH SMD
Product Specifications:
MfrPart.: BZW03D150-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 150V 1.85W SOD64Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: -PartStatus: ObsoleteVoltage-Zener(Nom)(Vz): 150 VTolerance: ±10%Power-Max: 1.85 WImpedance(Max)(Zzt): 330 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 2 µA @ 110 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 1 AOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: SOD-64, AxialBZW03D150-TAP | Vishay | NHE Electronics