BZW04-136BHE3/73, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AL
BZW04-136BHE3/73 Images
BZW04-136BHE3/73 Images
Product Attributes:
  • Part Number: BZW04-136BHE3/73
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AL
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • BZW04-136BHE3/73 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    SMA5J33-E3/61
    TVS DIODE 33VWM 59VC DO214AC
    SC03H103NB25
    SFERNICE INDUCTIVES
    VS-50PFR120W
    DIODE GEN PURP 1.2KV 50A DO203AB
    BZM55B47-TR
    DIODE ZENER 47V 500MW MICROMELF
    IHLP3232DZERR68M5A
    FIXED IND 680NH 21.5A 3.53 MOHM
    P6SMB9.1CA-E3/5B
    TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO214AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: BZW04-136BHE3/73
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Box (TB)
  • Series: Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 136V
  • Voltage-Breakdown(Min): 152V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 219V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 1.8A
  • Power-PeakPulse: 400W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)