BZW04-154BHE3/73, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL
BZW04-154BHE3/73 Images
BZW04-154BHE3/73 Images
Product Attributes:
  • Part Number: BZW04-154BHE3/73
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • BZW04-154BHE3/73 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    IL300-F-X009
    OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD
    PRV4F0GJS502KAB10
    POTENTIOMETER
    P6SMB24AHE3_A/I
    TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO214AA
    S5K-M3/9AT
    DIODE GPP 5A 800V DO-214AB
    MMSZ5246B-E3-08
    DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
    VCNL4020-GS18
    SENSOR OPT AMBIENT 10SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: BZW04-154BHE3/73
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Box (TB)
  • Series: Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 154V
  • Voltage-Breakdown(Min): 171V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 246V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 1.6A
  • Power-PeakPulse: 400W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)