BZW04-5V8BHE3/54, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL
BZW04-5V8BHE3/54 Images
BZW04-5V8BHE3/54 Images
Product Attributes:
  • Part Number: BZW04-5V8BHE3/54
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • BZW04-5V8BHE3/54 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    TZX3V6A-TAP
    DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
    VS-MBRB4045CTR-M3
    DIODE SCHOTTKY 45V 20A D2PAKE3
    SMBG150AHE3/5B
    TVS DIODE 150VWM 243VC DO215AA
    SE50PAG-M3/I
    DIODE GEN PURP 400V 5A DO221BC
    RSSD40370C22R0JB00
    ADJ PWR RES 22 OHM 450W CHAS MT
    SMA6J28A-E3/5A
    TVS DIODE 28VWM 51.6VC DO214AC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: BZW04-5V8BHE3/54
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 5.8V
  • Voltage-Breakdown(Min): 6.45V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 10.5V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 38A
  • Power-PeakPulse: 400W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)