BZX384B15-G3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Product Attributes:
Part Number: BZX384B15-G3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX384B15-G3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA DO35
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB
DIODE SCHOTTKY ARRAY TO220AC
FIXED IND 22UH 175MA 2.5 OHM TH
TRIMMER 250 OHM 0.5W WIRE LEADS
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC
Product Specifications:
MfrPart.: BZX384B15-G3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 15V 200MW SOD323Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 15 VTolerance: ±2%Power-Max: 200 mWImpedance(Max)(Zzt): 30 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 50 nA @ 10.5 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-76, SOD-323BZX384B15-G3-18 | Vishay | NHE Electronics