BZX384C6V8-HE3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Product Attributes:
Part Number: BZX384C6V8-HE3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX384C6V8-HE3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
2A, 120V, SLIMSMAW TRENCH SKY
TVS DIODE 78VWM 126VC DO215AB
TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC DO204AL
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
Product Specifications:
MfrPart.: BZX384C6V8-HE3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 6.8 VTolerance: ±5%Power-Max: 200 mWImpedance(Max)(Zzt): 15 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 2 µA @ 4 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-76, SOD-323BZX384C6V8-HE3-18 | Vishay | NHE Electronics